Milion chvilek pro demokracii: situace v ČR k 14.10.2019

Milí a vzácní přátelé,
tento týden jsme na obálce týdeníku Respekt jako hlavní téma čísla.
Pokud máte chuť, přečtěte si článek nabízející pohled “do kuchyně”. Rádi bychom při té příležitosti rozvedli pár věcí v článku zmíněných.

1) LETNÁ SE BLÍŽÍ. Intenzivně pracujeme na přípravách. Zároveň posilujeme naši celorepublikovou strukturu. Chceme být připraveni na to, že může přijít stejně velká vlna protestů jako na jaře. Potkáme se nejpozději 16. listopadu. Může to být ale i mnohem dříve.

2) DŮVODY K PROTESTŮM. Trvají a přibývají. Stíhání Čapího hnízda bylo sice zastaveno, odůvodnění je však zvláštní a slabé. Obrovský střet zájmů Andreje Babiše trvá.
Na obzoru se rýsují nejméně čtyři nové významné hrozby:
1)
Možnost odvolání nejvyššího státního zástupce;
2)
Slíbená prezidentská abolice pro Andreje Babiše;
3) Zvýšená snaha politicky ovládnout veřejnoprávní média;
4) ČR může kvůli Babišovu střetu zájmů přijít o evropské peníze (finální audity Evropské komise se blíží). Pokud něco z toho nastane, budeme se muset bránit.

3) NEZÁVISLOST JUSTICE. Z faktu, že bychom šli do ulic, pokud by byl odvolán nejvyšší státní zástupce, je v článku mylně odvozeno tvrzení, že je pro nás Pavel Zeman důvěryhodným garantem nezávislosti justice. Něco takového jsme nikdy neřekli a nemůžeme to podepsat, protože Pavla Zemana prostě neznáme a do hlavy mu nevidíme. Nevíme, jak nestranně se rozhoduje. Je nepochybné, že jeho konečný verdikt ve věci stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo, bude pro důvěru veřejnosti v justici a spravedlnost zcela zásadní. I proto si – na rozdíl od prezidenta a premiéra – dáváme pozor na to, abychom na něj nevytvářeli tlak a neříkali mu, jak by měl rozhodnout. Je to na něm. A je na něm, jak své rozhodnutí obhájí.

Nikdo z nás si od samého začátku protestů nedělá o stavu české justice iluze. Samozřejmě, že má své nedostatky, tak jako každý člověk a každá instituce. Pokud jsme se přesto stavěli na její obranu, neříkali jsme tím, že je vše v pořádku a že justice již ve všech případech JE naprosto nezávislá a spravedlivá, nýbrž že by takovou MĚLA BÝT. A zároveň, že pokud ji prostřednictvím účelové výměny ministra spravedlnosti ovládne Andrej Babiš, rozhodně to její nezávislosti nepomůže, naopak. A o to jde.

 

Stejná logika platí, pokud bráníme veřejnoprávní média. Nikdo neříká, že fungují dokonale. Otázka stojí obráceně: Jsou veřejnoprávní média na české mediální scéně hlasem alespoň relativně nezávislým a objektivním? A chceme, aby z nich Andrej Babiš učinil hlásnou troubu své vlády? Pokud ne, pak je třeba je bránit.

 

4) NAŠE ODPOVĚDNOST. Je velká. Můžeme uvést do pohybu velké věci. Uvědomujeme si to velmi silně. Proto si dáváme skutečně velkou práci s tím, abychom nejednali impulsivně a nepodléhali momentálním emocím, nýbrž abychom uváděli do pohybu jenom to, co má dobře promyšlený cíl, důsledky a co stojí na jasných argumentech. Než abychom ihned „vykopli velkou akci“, raději si věc nejprve pořádně zanalyzujeme, protože pokud máme uspět, musíme my všichni moci dát za naše motivace a cíle ruku do ohně. Jen takové demonstrace totiž mohou dosáhnout pozitivních výsledků.

Pamatujme, že navazujeme na setkání na Letné. Potenciál je obrovský. Jedno špatné rozhodnutí ho ale může zničit, protože k čemu je demonstrace s nejasným či nelegitimním cílem, která nemůže ničeho pozitivního dosáhnout? Můžeme sice vykřičet své zklamání či zlobu, ale taková akce nakonec jen prohloubí frustraci lidí a zanechá pocit bezvýchodnosti. Chápeme, že někteří lidé to vidí jinak a myslí si, že už jsme měli dávno být v ulicích. Rozhořčení mnoha lidí je skutečně oprávněné. Vězte však, že velmi intenzivně přemýšlíme o tom, kdy, jak a proč svolat demonstrace. Máme už skoro dva roky zkušeností a pokud se do něčeho rozhodneme prozatím nejít, víme, proč to děláme. Až do něčeho půjdeme, bude to právě proto stát za to.

5) CO JE PŘED NÁMI. To, že jsme v červnu zaplnili Letnou, nebyla náhoda. Byl to výsledek rok a půl dlouhé neviditelné práce, sbírání zkušeností, přemýšlení, plánování a příprav. Někteří lidé si myslí, že neděláme nic jiného než demonstrace a že když se zrovna nedemonstruje, tak lenošíme. Není tomu tak. Z toho, co není vidět, se rodí to, co bude nepřehlédnutelné. Důvěřujte nám prosím, že víme, co děláme. A zároveň – nedělejte z nás spasitele. Pokud přijdou další útoky na demokratické instituce, postavíme se na jejich obranu. Situaci však může dlouhodobě zlepšit jen vytrvalá aktivní práce občanské společnosti a politických stran. Pokud se má situace v naší zemi dlouhodobě zlepšit, musíme se o to zasadit my všichni. My se snažíme být v této věci inspirací a uvádět věci do pohybu. Konečný výsledek však neleží na jednom spolku – je to na nás všech.

Velké demonstrace jsou důležité a nezbytné, pokud politici zneužívají svou moc a porušují pravidla. Budeme dál plnit tuto roli hlídacího psa.


Zároveň je nezbytné porozumět tomu, že nestačí čelit problému, nýbrž je třeba řešit příčiny problému. Pokud se alespoň trochu nezmění postoje části společnosti, nemohou se změnit ani výsledky voleb a jejich důsledky. A o výsledku příštích voleb se rozhoduje právě teď, každý den.

Jen drobná každodenní práce každého z nás, vzdělávání se, mluvení s lidmi okolo, šíření informací a aktivní prosazování malé i velké společenské změny v zájmových skupinách a politických stranách, může přinést viditelnou změnu. Není to jednoduché. Je to těžká práce. Žádné snadné a rychlé řešení hlubokého a složitého problému však neexistuje. Děkujeme, že jste v tom s námi.

Vytrváme.

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii

P. S. V rámci celorepublikové akce KROKY PRO DEMOKRACII se 28. 9. 2019 uskutečnilo více než 160 akcí! Podívejte se na FOTOGALERII zúčastněných obcí. Každé setkání bylo jedinečné. Jsme rádi, že se tolik lidí zapojilo do tohoto nového formátu akce.

P. P. S. Prohlášení Milionu Chvilek ke Dni české státnosti (28.9.2019) nazvané POJĎME DÁL naleznete ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související:
DOPORUČUJEME RESPEKT https://www.respekt.cz/

Související v ON:

JUSTICE! ČR 2019 v Otevřených novinách

30. výročí roku 1989

100. výročí vzniku Československa

Předchozí v ON:

Milion chvilek pro demokracii: situace v ČR k 12.7.2019

Související příspěvky