Megalomanský, zastaralý a zbytečný projekt Masaryk Centre jede dál s vyloučením veřejnosti

V naprosté tajnosti: Projekt Zahy Hadid u Masarykova nádraží získal územní rozhodnutí

Obchodně administrativní komplex Masaryk Centre 1 získal územní rozhodnutí od stavebního úřadu Prahy 1. Dvě obří až devítipatrové budovy jsou součástí rozsáhlého projektu u Masarykova nádraží[i], který zásadně ovlivní život nejen Prahy 1[ii]. Skupině Penta Investments podařilo docílit, aby do projektu nemohla veřejnost zasahovat. Zapojit se nemůže řada dotčených sousedů, odborníků, ani autoři připomínek v procesu EIA – spolky Arnika, AutoMat a Klub Za starou Prahu. K zahájení výstavby nyní investorovi zbývá dostat stavební povolení.

„Věřili jsme, že se nám zákonnou cestou podaří prosadit úpravy projektu, na kterých panuje obecná shoda. Bohužel, povolování staveb na Praze 1 je pouhá fraška. Je vidět, že úředníci i samospráva včetně Institutu plánování a rozvoje hájí soukromé zájmy navzdory velké části obyvatel Prahy a rozhodují v naprosté tajnosti,“ upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.

Přestože zastavěná plocha, výměra podlažních ploch i objemová kapacita zůstaly shodné s původním záměrem, developerovi stačilo provést drobné změny a projekt přejmenovat, aby se o povolení dvou budov rozhodlo bez návaznosti na dokončený proces EIA. Do budoucí podoby vznikající čtvrti dokonce nemohou zasahovat ani vlastníci bytů z blízkého okolí, na které bude mít stavba bezprostřední dopad.

Na rozdíl od drobných staveb, jako jsou půdní a dvorní vestavby, stavební úřad Prahy 1 neoznámil u megalomanského projektu na úřední desce ani zahájení řízení, ani vydání územního rozhodnutí ze 17. dubna 2020. Informoval pouze vybrané účastníky a majitele nejbližších pozemků.

„Stačily kosmetické úpravy v projektu, aby úřady přestaly názory odborníků brát vážně a staly se pro ně jen ‘subjektivním negativním hodnocením hmoty a vzhledu‘. Přestože jde o stejně objemnou a vysokou budovu jako v původním projektu, magistrátním památkářům to nevadí a s klidem odkývnou, že navrhovaná stavba ‘harmonicky vstupuje do lokality, třeba i ve formě dominanty’,“ upozorňuje Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou Prahu.

„Negativní dopady této stavby pro město dalekosáhle přesahují její přínos. Stavba nerespektuje regulativy stanovené platnými zásadami územního rozvoje. Mimo to způsobí další nárůst znečištění ovzduší v centru města prostřednictvím dalších tisíců aut,“ podotýká Michal Lehečka z Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat.

Stavební úřad vytrvale odmítá vyslyšet výtky odborníků nebo sousedů z okolí.
Předimenzovaný projekt uprostřed tepelného ostrova představuje obrovskou zátěž, výrazně zahustí zástavbu a rozpálí území[iii].
Nadměrná výška budov navíc narušuje hodnotný urbanistický charakter s jeho historickými dominantami.
Projekt kritiku schytal také za čistě komerční využití budov, které je v rozporu se Zásadami územního rozvoje hlavního města Prahy.
V centru sužovaném hustou dopravou navíc přibudou další auta a s nimi vyšší prašnost a hluk.
Sporné jsou dopravní dopady kolem pěti set nových parkovacích stání celého záměru nebo řešení cyklistické dopravy, které odporuje městským strategiím.


Společná tisková zpráva Arniky – Centra pro podporu občanů, spolku AutoMat a Klubu Za starou Prahu k 23. dubnu 2020

Mgr. Václav Orcígr, vedoucí kampaně Praha – město pro život, Arnika – Centrum pro podporu občanů, vaclav.orcigr@arnika.org, 607 156 980

Ing. Vratislav Filler, dopravní expert Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat, vratislav.filler@auto-mat.cz, 776 362 395

Ing. arch. Anna Vinklárková, členka Klubu Za starou Prahu, annavinklarkova@seznam.cz 720 122 358

 

  • ● ● ● ●

Poznámky pro editory

[i] Central Business District na webu Penta Real Estate: https://www.pentarealestate.com/cs/nase-projekty/masarykovo-nadrazi-cbd-14/

[ii] Otázkám, které projekt vyvolává, se věnoval pořad Nedej se vysílaný Českou televizí: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/217562248410032-praha-mesto-v-defenzive/ 

[iii] Microsite věnovaná projektu: https://www.masaryckaspojuje.cz 

 

Zdroj: Arnika.org, AutoMat
Náhledový obrázek: ON

 

Předchozí v ON:

Staré (ne)pořádky na Praze 1. Nová koalice ODS + ANO s Pentou válcují občany i svěřené území a tlačí špatný projekt na Masaryčce

Nechceme zastaralý projekt společnosti Penta v centru Prahy za Masaryčkou. Petice ministrovi kultury

Související příspěvky