Kterak chrabří Čechové jedovatý smrad z výfuků v Bruselu vybojovali

Dávno jsme si zvykli, že v debatách o životním prostředí nezaznívají vždy pravdivé argumenty. To, co se v uplynulých měsících dělo kolem normy Euro 7, se ale mírou demagogie ze strany politiků i zástupců automobilek běžné praxi přece jen vymyká…

 

https://www.respekt.cz/tydenik/2023/40/pojdme-dychat-jedy

 

 

Předchozí:

„Vzduch, který dýcháme, se minimálně patnáct let nezlepšoval tak, jak by odpovídalo dosavadnímu zpřísňování emisních norem. Koncentrace zdravotně škodlivých látek zůstávají příliš vysoké, na což opakovaně upozorňuje i Světová zdravotnická organizace.“

… na neutěšeném ovzduší se z velké části podílí auta ve špatném stavu. Pravidelné povinné prohlídky by je měly vyhnat ze silnic do opraven, ale to jen málokde funguje spolehlivě. Druhý důvod ovšem spočívá v tom, že i mnoho moderních aut splňuje předepsané limity jen na papíře.

„Loni vyšla v časopisu Nature studie, z níž mimo jiné vyplynulo, že v západoevropských městech se koncentrace oxidu dusičitého pohybují výš než ve východoevropských – přestože tam jezdí modernější diesely,“ upozorňuje Vojtíšek na příznačný paradox. K němuž na vysvětlenou dodáváme, že staré diesely vypouštěly méně oxidu dusičitého, ale více oxidu uhličitého a především rakovinotvorných sazí. V nových autech se tedy složení spalin změnilo, ale škodlivá složka se přesunula mimo dosah regulací a zkušeben.

Nejde pouze o důsledek úmyslných podvodů jako v době normy Euro 5. Emise se podle dosavadních postupů měřily při velmi nízkém výkonu, takže auta nepředvedla, co vypouštějí na plný plyn. V tomto ohledu přinesla velké zlepšení stávající norma Euro 6d, která kromě laboratorní zkoušky zakotvila povinné měření v provozu. Stejných 80 miligramů oxidů dusíku na kilometr tedy auto musí dosáhnout za přísnějších podmínek.

Jaká zlepšení obsahovala „Norma 7“, než ji evropští ropáci a vazalové automobilek v čele s českým ministrem Kupkou (ODS) pohřbili?

Dozvíte se v celém článku  Marina Freie z 8. března 2023 na Aktuálně.cz:
Většina normy Euro 7 se splnit dá, tvrdí vědec. Apeluje, ať se nemluví o pohromě

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související příspěvky