Volby do zastupitelstev obcí a doplňovací volby do Senátu se konají
v pátek 5. října od 14 do 22 hodin a
v sobotu 6. října od 8 do 14 hodin.
Komunální volby. V první řadě je třeba upozornit na relativně složitý a hlavně zavádějící volební systém – je nejkomplikovanější, který se v ČR používá.
V komunálních volbách můžete volit buď
1) celou kandidátku jedné strany, nebo
2) volíte kandidátku jedné strany a tu “doplníte” jednotlivci z jiných stran, nebo
3) vyberete pouze jednotlivce napříč stranami (do maximálního počtu křesel v zastupitelstvu).
Ovšem pozor! Kvůli velmi podivnému způsobu vyhodnocování hlasů se prakticky děje to, že při vybírání kandidátů napříč stranami (tzv. ideální posádka) může být zvolen někdo úplně jiný než komu dáváte hlas. Pokud např. zaškrtnete celou kandidátku strany A a tu doplníte člověkem č. 10 ze strany B, tak reálně podpoříte celou stranu B, respektive první místa na její kandidátce. A tam už mohou být lidé, které vůbec volit nechcete. Systém komunálních voleb (narozdíl od parlamentních!) je totiž nastaven tak, že lidé na nižších místech v kandidátce mohou jen velmi obtížně přeskočit ty na místech vyšších. O tomhle však většina lidí vůbec neví, a tak nevědomky volí, koho nechtějí.
Co s tím? Základní rada zní: volte raději jen celou kandidátku a pokud se rozhodnete křížkovat jednotlivé kandidáty, pak je křížkujte u stran, kde v čele kandidátek nestojí pitomci, protože ti na čele se tam zřejmě dostanou, ať už budete křížkovat jakkoliv. Pokud Vás problémy našeho systému komunálních voleb zajímají podrobně, počtěte si ZDE.
Informace o kandidátech. Jelikož v komunálních volbách kandiduje celkem 216 tisíc lidí, je mnohem těžší o nich něco zjistit. Přesto mají především obyvatelé větších měst dobrou šanci se něco dozvědět díky několika unikátním projektům.
a) Volební lavička. Jde o skvělý projekt vědců z Univerzity Karlovy. Vyberte své město a porovnejte odpovědi předních kandidátů na důležité programové otázky.
b) Programy do voleb. Soukromý projekt, který kvalitně mapuje dostupné informace a kontakty u kandidátů ve volbách senátních i komunálních, včetně jejich programů.
c) Volební kalkulačka. Nabízí možnost porovnat Vaše odpovědi na vybrané otázky s odpověďmi kandidátů do Senátu a několika velkých měst.
d) Transparentní volby. Projekt Transparency International mapuje, jak transparentně vedou kampaň kandidáti do Senátu a zároveň politické strany v Praze, Brně a Ostravě.
e) Volební vizitky. Unikátní práci odvedl Český rozhlas. S každým kandidátem do Senátu nahrál pětiminutovou audiovizitku. Navíc připravil zajímavé datové analýzy. Můžete si tak jednoduše porovnat, kdo všechno kandiduje ve Vaší obci, nebo se podívat, kterým stranám lidé přicházejí a od kterých utíkají.
Praha. Pro Prahu samozřejmě platí všechny předcházející odkazy. Ale je tu ještě jeden bonus. Iniciativa TŘÍDÍM ODPAD zmapovala 15 velkých pražských korupčních kauz. Seznamte se s tím, kdo v nich figuroval (ANO, KSČM, SPD, ČSSD, ODS), a pokud tyto strany stále mají problém, nevolte je a vytřiďte tak odpad. Nakonec vezměte v úvahu i to, s kým se Vámi volená strana spojí po volbách. Skoro všichni v Praze vylučují vládu s SPD či KSČM, ale málokdo vylučuje vládu s ANO. Zejména ODS by měla před volbami otevřeně potvrdit či vyvrátit, že se chystá spolupracovat s ANO, jak mnozí tvrdí.
Zdroj: Milion chvilek pro demokracii
AKTUALIZACE 4.10.2018
…a pár slov k Senátu ČR – „Radě starších“:
|
||
|