Kalendárium Petra Macha na ÚNOR 2017

Český název měsíce je odvozen od známého jevu v zimním čase, kdy při tání ledu na řekách se ledové kry noří pod sebe. Názvy odvozené od latinského názvu Februarius, kterých užívá většina evropských jazyků, se odvozují od názvů různých očistných prostředků užívaných Římany (např. to byly řemínky z kůže obětního kůzlete), které se nazývaly „februa“. Nejtepleji v Praze bylo v únoru, změřeno v klementinské observatoři, 14. 2. 1958: 17,2 oC; největší zima v Praze byla 11. 2. 1929: naměřeno -27,1 oC. Slušný, co!, ale co to je proti teplotám na jižním pólu! tam prý, na stanici Vostok v nitru severovýchodní Antarktidy ve výšce 3488 metrů nad mořem, byla naměřena absolutně nejnižší venkovní teplota vůbec: -89, 5 oC ( na povrchu sněhu ještě o 1 stupeň méně) – což samozřejmě nemá s jakoukoliv teplotou už nic společného. U nás v Česku máme rekord z 11. února 1929 (to byl zřejmě v Čechách vůbec vymražený únor), kdy v Litvínovicích u Stecherova mlýna, jižně od Českých Budějovic, naměřili meteorologové -42,2 stupňů Celsia.

Masopust končí letos v noci 28. – před Popeleční středou – ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Na Popeleční středu (letos tedy v březnu) se naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad; má 28 dní, vloni měl 29 a třikrát už měl v historii dokonce i 30 dní čemuž se říká Den omylů v kalendáři.

V polovině února se bude opět volit „Pták roku“ – až do nové volby jím u nás zůstává překrásný, užitečný zpěváček ČERVENKA OBECNÁ – anketa je vyhlašována ale i jinde ve světě – např. v Estonsku je jím sýkora koňadra, v Německu stehlík obecný, v Lotyšsku upozorňují na význam strakapouda velkého, jímž vytesané dutiny využívá k hnízdění řada dalších ptáků. Kampaň je pořádaná od roku 1992 Českou společností ornitologickou (ČSO) tam i bližší informace o kampani, o ptáčcích vůbec, jakož i o tematických vycházkách. (Nejbližší z vycházek ČSO bude v neděli 5. 2. Sraz v 9:45 na břehu Vltavy, u žel. St. Praha – Modřany a pak podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. Je tematicky zaměřena ke Světovému dni mokřadů – viz níže.)

„Pták roku“ 2016

Únorová voda — pro pole škoda.

2. února
1927 – *Stan Getz, americký jazzový saxofonista († 6. června 1991).
1907 – †Dmitrij Ivanovič Mendělejev, ruský chemik (* 8. února 1834).

Světový den mokřadů – v roce 1971 byla vyhlášena v iránském Ramsaru tzv. Ramsarská úmluva o mokřadech – významných biotopech sloužících k ochraně ptactva. V současnosti se takto označuje celkem 1801 světových teritorií (nejvíce jich je v Kanadě) – u nás jich máme 12: Šumavské rašeliniště, Třeboňské rybníky, Břehyně a Novozámecký rybník, Lednické rybníky, Litovelské Pomoraví, Poodří, Krkonošská rašeliniště, Třeboňská rašeliniště, Mokřady Dolního Podyjí, Mokřady Liběchovky a Pšovky, Podzemní Punkva a Krušnohorská rašeliniště.
To ještě ale není všechno, co mimořádného je spojeno s nenápadným datem 2. 2. – jsou totiž Hromnice – původně židovský svátek, název snad souvisel s jiným původně pohanským slovanským svátkem, který probíhal ve stejnou dobu a ten snad souvisel s bohem hromu Perunem – (od roku 1983 z kalendáře vypadly, aby se znovu objevily)  u starých Slovanů byl tento den oslavován jako příchod boha Peruna, který se ohlašoval prvním jarním bleskem, kterýmžto se i příroda probudila k životu a kvůli bleskům se tento den světily svíčky „hromničky“, které se během bouřek dávaly do oken a měly spolu s modlitbou chránit dům a jeho obyvatele před pohromami. Řeknete pověra, dávno překonaná, budiž, vem ji ďas, ale z úcty k tomuto slavnému dni: tento den platil i zvýšený zákaz klení, což by stálo za oprášení – Světový den bez nadávek a hrubých slov.
Dneska je po křesťansku 2. únor oficiálně nazýván Uvedení Páně do chrámu (jinde i Svátek setkání, nebo Den zasvěcený Bohu, Obětování Páně nebo taky Očišťování Panny Marie – což souvisí s tím, že podle křesťanské tradice je židovská matka po porodu syna 40 dní – cituji: „nečistá“. Prvorozeného syna musí poté vzít do chrámu a tam obětovat. Takhle to udělala i Marie s Ježíškem a ten se tak údajně, 40 dní po Štědrém dnu, setkal v kostele poprvé s Otcem. Věřte, nebo nevěřte…).
Hromnice jsou jedním z nejcitovanějších pranostických dnů, vždyť kdo by neznal tu o skřivanovi, který si musí vrznout, nebo jinou: na Hromnice o hodinu více. Ta první už neplatí z důvodů posunutí kalendáře (její původ – je českou nejstarší doložitelnou pranostikou vůbec – datuje se z požehnaných časů panování krále Jiříka z Poděbrad). Ani ta druhá není přesná, měla by správně znít: na Hromnice o 80 minut více.

Pranostika taky říká, že „Na Hromnice zimy polovice“.

3.
1677 – Jan Blažej Santini-Aichel, český architekt († 7. prosince 1723).
1987 – Lucie Šafářová, česká tenistka.

4.
Světový den boje proti rakovině – slaví se od roku 2002, kdy byla na radnici v Paříži podepsána Pařížská charta práv onkologických pacientů

6.
1997 – †Ivan Skála, moravský Pan básník (* 6. října 1922).

Přátelé zahrádkáři! Den sv. Doroty – patronka zahrádkářů a květinářů – bývá zobrazovaná s růžemi a jablky

7.
PhDr. Jiří Rak, Ph.D. (* 7. února 1947, Praha) – český historik, specializující se na období 19. století, zejména pak na pozdní habsburskou monarchii a fenomén českého národního obrození. „Akademici“ v Újezdu si zajisté budou pamatovat jeho netradiční lektorské přednášky týkající se národního obrození, které byly přijímány s velkým zájmem.

9.
1977 – †Sergej Vladimirovič Iljušin, ruský letecký konstruktér (* 30. března 1894).

10.
1837 – †Alexandr Sergejevič Puškin, ruský básník, prozaik a dramatik (* 6. června 1799).

1937 – V Berlíně bylo uzavřeno Mezinárodní ujednání o přepravě mrtvol, zaveden tzv. Umrlčí pas.

11.
1847 – *Thomas Alva Edison, americký vynálezce († 18. října 1931).

Světový den nemocných (na svátek Panny Marie Lurdské) – vyhlásil ho v roce 1993 papež Jan Pavel II.
Den vzniku Japonska – státní svátek Japonska.

12.
1877 – ⃰Louis Renault, francouzský průkopník automobilismu († 24. října 1944).
1627 – †Karel I. z Lichtenštejna, zakladatel knížecího rodu Lichtenštejnů (* 30. července 1569).

13.
Světový den boje proti rakovině – platí od roku 2002, kdy byla podepsána Pařížská charta práv onkologických pacientů.

14.
1877 – ⃰Edmund Landau, německý matematik († 19. února 1938)

Sv. Valentýn – patron nás zamilovaných, odtud i náš svátek – svátek zamilovaných. Pro pořádek – on už ve starém Římě se slavil svátek bohyně Juno, ochránkyně manželství a manželek a staří Římané (to nemluvě o pohanech, kteří v tyto dny oslavovali příchod jara – času znovuzrození a lásky) slavili svátek bohyně Juny, ochránkyně manželství a manželek. To je první verze, učesanější. Ta druhá, o něco rozpustilejší a tedy nejspíš i pravdivější, se váže k oslavám bůžka Fauna, při nichž se losovaly páry mladých dívek a chlapců a ti spolu zůstávali po celou oslavu. V Americe patří tenhle den k oficiálním státním svátkům.
Obdobný významný den už slavívali Křesťané si vytvořili tradici navázanou na biskupa Valentina, který tajně oddával zamilované.
Majitelů tohoto jména – Valentýnů či Valentinů je v ČR necelá pětistovka; paní a slečen Valentín cca 50.)
A dvě pranostiky – napřed ta špatná: Na svatého Valentina zima sílit počíná; a pak ta povzbudivá: Svatý Valentínek, jara tatínek.

15
Pravoslavné církevní kalendárium: Obětování Páně – veliký svátek z dvanáctera.

17.
1937 – ⃰Jan Přeučil, český filmový a divadelní herec, pedagog.

Světový den manželství. Národního týdne manželství se koná od 14. 2. do 20. 2.
Mezinárodní den mateřského jazyka.

18.
V 18:05 přechází Sluníčko ze souhvězdí Vodnáře do Ryb.

20.
1927 – ⃰Sidney Poitier, americký herec.
Světový den sociální spravedlnosti – OSN.

21.
1947 – ⃰Franta Kocourek, český bavič, silák a herec († 7. července 1991).
1947 – V New Yorku na setkání Společenství Ameriky pro optiku představuje Edwin
Land polaroidovou instantní kameru.

Mezinárodní den mateřského jazyka – vyhlásilo v roce 1999 UNESCO.
Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu – od roku 1989.
Mezinárodní den boje proti kolonialismu – slaví se od r. 1948 na den výročí povstání bombajských námořníků proti Britům a na výroční den potlačení demonstrace v Káhiře r. 1946.

22.
1797 – ⃰Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, dobrodruh, v Česku známý jako Baron Prášil (* 11. května 1720)
1987 – †Andy Warhol, americký výtvarník (* 6. srpna 1928).

1977 – V jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice A-1 došlo k vážné havárii.
Evropský den obětí (Evropský den zločinu) – na počest dne, kdy byla v Británii podepsána Charta práv obětí zločinu.
Den sesterství (Mezinárodní den skautek, Den díků, Den přemýšlení, Den skutků) – mezinárodní svátek přátelství, který slaví skauti celého světa ve výroční den narození sira Robert Baden-Powell (*1857), zakladatele skautingu a světového náčelníka; a rovněž jeho ženy Olave Baden-Powell, zakladatelky dívčího skautingu a světové náčelnice skautek, která se narodila v týž den roku 1889. Vyhlášení dne sesterství předcházelo v květnu 1926 setkání zástupkyní 39 organizací skautek s manžely Baden-Powellovými v USA. Skauti jsou motivování v tento den zejména k přemýšlení – o sobě, o přátelích a skautech celého světa, vzájemně si přejí, organizují hry nebo se setkávají u ohňů. Některé skautské organizace tento den využívají ke sbírkám peněz na charitativní účel.
Svátek má skautům připomínat, že je jich na celém světě hodně a že všichni jsou si bratry a sestrami bez ohledu na barvu kůže, národnost či věk. Slavil se poprvé 22. února 1927.
V Česku se hledal vhodný název: postupně se mu říkalo „Vzpomínkový den“, potom „Den přemýšlení“ a nakonec „Den sesterství“.

23.
1947 – Byla založena Mezinárodní organizace pro normalizaci – ISO.
Památeční den vzpomínek obětem komunistického únorového puče z roku 1948.
Památeční den vzpomínek obětem – komunistického únorového puče z roku 1948.

25.
1707 – Carlo Goldoni, italský dramatik († 6. února 1793).

Pamětní den české inteligence.
Konfederace politických vězňů obětem komunistického převratu a totalitní doby.

26.
Jako každoročně (od roku 1929) i letos bude vyhlašován Oskar – cena Americké filmové akademie. Jednou z činností Akademie je i udělování Cen Akademie nejlepším filmovým počinům předešlého roku. Od roku 2004 se většinou koná poslední únorovou neděli. Výjimkou je rok, kdy se konají zimní olympijské hry. Poslední předávání se konalo 28. února 2016 v Dolby Theatre v Los Angeles, letos se bude slavnostní předávání cen konat 26 února 2017. Nejvyšším kandidátem je film La La Land (romantické muzikálové komediální drama)  – nominován celkem ve čtrnácti kategoriích, stejně jako v minulosti snímky Titanic a Vše o Evě.
Tak ať se Vám tam taky líbí a pozdravujte…

28.
1987 – †Anny Ondráková, česká herečka (* 15. května 1902).

N O Č N Í  O B L O H A  V  L E D N U  2017

Planeta VENUŠE září vysoko nad jihozápadním obzorem. 17. února ráno kolem 8 h bude nejjasnější, najdeme ji v souhvězdí Vodnáře a bude se přesouvat do Ryb. Od března už večer vidět nebude, ale od dubna se sem zase vrátí. Jako Jitřenka se objeví v dubnu. JUPITER svítí po většinu noci (vyjde až hodinu po půlnoci).
11. – v 1 h 43 min bude Měsíc v úplňku a nastane polostínové zatmění pozorovatelné i u nás.
(26. nastane dokonce i prstencové zatmění Slunce, ale museli byste někam jinam – od Chile či do Konga.)
15. – v 17 h bude Měsíc poblíž Jupiteru; 18. – ve 13 h vstoupí Slunce do znamení Ryb.

Všechno dobré a připravujeme se na jaro. Ať se nám daří…

Petr Mach

Související příspěvky