Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Jsme europosměváčci a sami si zatápíme pod kotlem, ve kterém se uvaříme
sami si zatápíme

Jsme europosměváčci a sami si zatápíme pod kotlem, ve kterém se uvaříme

Vítejte v klimatické peci, za kterou si může člověk sám, svou hloupostí a pohodlností…

Zažíváme opravdu těžké časy, ale zjevně stojíme teprve na začátku skutečných obtíží. Jeden problém vytlačuje, „zastiňuje“ druhý. Válka na Ukrajině ničí Ukrajinu, ale tvrdě dopadá i na Evropu, Putin hraje vyděračskou hru s plynem..

To je náš domácí paradox – zažíváme klimatickou změnu doslova na vlastních zpocených tělech, popírači už dnes vyvolávají jen smutný úšklebek, kde je konec výkřikům Václava Klause, že se neotepluje, už s tím raději snad ani neotravuje, nebo to aspoň nikdo raději netiskne, aby nesklidil posměch. Ale to bohužel nic nemění na faktu, že se namnoze chováme, jako by žádné oteplení nenastalo, jako by nám nic nehrozilo. V televizi stále dál slyšíte věty typu „zkazí se počasí, bude pršet“…

Stačí banalita jako odklon od spalovacích motorů a český národ se mění ve stádo dinosaurů, kteří si odmítají připustit, že jejich doba končí, vyhynou.

Stejně tak s plynem, jehož prostřednictvím vede Putin válku s Evropou.

Obě ta rizika, Putin i klimatická změna, ukazují, nakolik jsme, nebo nakolik nejsme pružní. A my, Češi, jsme všechno, jen ne klimaticky pružní..

Jsme europosměvači, a přitom běžíme daleko za vozem. Kolik let se píše o tom, že města nutně, nutně potřebují stromy, že stromy dokážou bránit vzniku nebezpečných městských tepelných ostrovů. A ano, za primátora Hřiba (Piráti) se konečně stromy sázejí, ale stejně je dennodenním terčem útoků opozice, jako by úplně všecko dělal blbě. Kolik let se píše o rizicích příliš husté zástavby, a jděte se podívat, jak se staví nové kostky budov v Karlíně nalepeny na sobě, jak polykají zelená místa a jak málo tam vysazují stromů, jež mezi těmi kostkami vypadají jak pampelišky mezi kopyty kravího stáda.

 

… celý komentář Martina Fendrycha z 20. 7. 2022 DOPORUČUJEME na Aktuálně.cz ZDE.
Náhledový obrázek: ilustarční

 

 

Předchozí k tématu v ON:

Návrat do minulosti: ODS se chce zavděčit lidem, pro které je auto symbolem úspěchu

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

šetrné zemědělství

Povzbuzení pro šetrné zemědělství: biologická rozmanitost se zvýší, výnosy a potravinářská bezpečnost se nesníží

Zemědělské metody šetrné k přírodě zvyšují biologickou rozmanitost, aniž by snižovaly průměrné výnosy. Vyčlenění zemědělské půdy pro přírodu nemá negativní vliv ani na potravinářskou bezpečnost. Vyplývá to ze závěrů desetiletého ...