Jeden prsten vládne všem. Drží ho Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže (ÚHOS) a jeho Mlsna

Petr Mlsna nastoupil do funkce předsedy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2020 s příslibem změny. Kromě drobných úprav ale důvěru v úřad neposiluje. Dlouhodobě brání debatám o nutné reformě svých pravomocí a udržuje společenské kontakty s těmi, které by měl kontrolovat. Přitom ÚOHS je klíčovou státní institucí a měl by být garantem férového dohledu nad hospodářskou soutěží a zadáváním veřejných zakázek v Česku. Jen u zakázek ÚOHS dohlíží nad více než 400 miliardami korun ročně.

Antimonopolní úřad je logicky vystaven celé řadě tlaků související s jeho rozhodováním jak ze strany politiků, tak z podnikatelských kruhů. Nevhodné nastavení dohledového orgánu přinášelo zásadní pochybnosti o možnosti zneužívání mocenského postavení ze strany bývalého předsedy úřadu Petra Rafaje.

Právník a bývalý politik Petr Mlsna se stal šéfem ÚOHS 2. prosince 2020 a nahradil právě Petra Rafaje. Ten z funkce odstoupil po tlaku tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO), a to v návaznosti na naše dlouhodobé výzvy k jeho odvolání.

 TI totiž aktivně upozorňovala na korupční rizika a narušování důvěry v celý systém kontroly spojené právě s osobou Rafaje

Dále také na nesmyslné rozhodnutí ÚOHS týkající se například zavedení desetitisícového poplatku za podání podnětu k prověření postupu ve veřejných zakázkách, což na několik let omezilo již tak úzký výkon dohledu v této oblasti. Tento poplatek posléze díky naší organizaci v roce 2019 zrušil Ústavní soud.

Realita se za více než tři roky Mlsnova působení ve funkci šéfa ÚOHS míjí s očekáváními.

Předseda sice v prvním roce změnil způsob obsazování rozkladových komisí, jak jsme zhodnotili před dvěma lety, ÚOHS ale nadále opakovaně čelí kritice z řad expertů i médií v souvislosti s rozhodováním o závažných kauzách.

ÚOHS se ale změnám brání a nad to odvolal nezávislé protikorupční experty z tzv. rozkladových komisí, kteří měli pomoci změnit pověst úřadu jako zkorumpované instituce.

 

 

Tolik potřebnou reformu ÚOHS blokuje právě jeho předseda. Úřad se už od počátku debat o nutnosti reformy úpravám zákona brání, především pak opatřením, která by měla omezit pravomoci předsedy.

Již přes čtyři roky ÚOHS odmítá jakoukoliv smysluplnou debatu na toto téma a na druhé straně tvrdí, že s ním nebyly navrhované změny dostatečně projednávány. Rovněž Petr Mlsna dlouhodobě zpochybňuje připravenost a promyšlenost reformních návrhů, přestože by v případě zájmu měl možnost do debaty přispět.

 

Kompletní hodnocení si můžete přečíst na webu Transparency International ČR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: newsletter TI z 31. 7. 2024
Náhledový obrázek: ilustrační (Public domain vectors)

Související příspěvky