https://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/219452801101215/video/739536
168 hodin, ČT 1, premiéra 15.12.2019
Sinopsis
je projekt neziskové organizace AcaMedia z.ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Založen bylv roce 2016. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a dopady v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.
Veřejná debata o vztahu k Čínské lidové republice, jež se rozproudila po Zemanově „restartu“ vzájemných vztahů před pěti lety, se v médiích často dočkala odsudku jako „polarizovaná“ nebo „deformovaná“. Většinou nebylo úplně jasné, co přesně to znamená. V závěru tohoto týdne ale můžeme směle konstatovat: ba věru, jisté deformace tu jsou. Zakladatel projektu Sinoskop Vít Vojta soudí, že debatu o Číně u nás dosud určovaly „dva proudy“: na jedné straně „pročínští“ Zeman a Tvrdík, na druhé straně „protičínský“ projekt Sinopsis (jehož mám tu čest být zakladatelem).
Pan Vojta zjevně nebere v potaz, že kritizovat komunistický režim v ČLR není totéž jako být „protičínský“.
Martin Hála, 13.12.2019 ZDE.
Informace, články, názory Sinopsis též souhrnně: https://hlidacipes.org/author/sinopsis/
Braňme Sinopsis, součást akademické obce
Projekt Sinopsis, na kterém pracují sinologové a sinoložky působící na Katedře sinologie FF UK, představuje jeden z nejlepších příkladů tzv. třetí role univerzity v českém prostředí. Přináší potřebnou analýzu chování Čínské lidové republiky a Komunistické strany Číny a zprostředkovává českému čtenáři nepříliš dostupný diskurs čínských médií. Zejména v době, kdy jsou evidentní globální ambice této velmoci dotýkající se i české či evropské politiky, například v souvislosti se zaváděním nových technologií, představuje kritické, a přitom odborně fundované informování o Číně velice významnou veřejnou službu.
Celé prohlášení akademiků doporučujeme na A2larm, 4.12.2019 ZDE.
Sinoskop – Institut pro současnou Čínu,
jak se v červnu spuštěný webový projekt jmenuje, má podle svých autorů vnést do tuzemské veřejné debaty a vztahů s říší středu konstruktivní tón. Za projektem stojí sinolog Vít Vojta – právní a ekonomický poradce firem, které se připravují na vstup na čínský trh. Veřejnosti je známý hlavně coby tlumočník českých prezidentů do čínštiny.
„Home Credit přiznal podporu webového projektu Sinoskop, jenž smířlivým tónem referuje o Číně.“ Na Aktuálně.cz, 14.10.2019 ZDE.
Pro Petra Kellnera je Čína klíčovým trhem, finanční produkty firmy využívají miliony Číňanů. V říši středu rozpůjčovala firma Home Credit na 300 miliard korun. Hlavní postavou se pro záměr Home Creditu stal právě Vít Vojta a jeho platforma Sinoskop.
…Na Čínu coby bezpečnostní hrozbu dlouhodobě upozorňují zdejší zpravodajské služby. Česko je dějištěm řady nepřátelských operací čínských agentů, kteří působí i mezi jejími diplomaty. „BIS pokládá za zásadní bezpečnostní problém uplynulého období zejména nárůst aktivit čínských zpravodajských důstojníků, které lze jednoznačně hodnotit jako vyhledávání a kontaktování potenciálních spolupracovníků a agentů mezi českými občany,“ varovala kontrarozvědka ve své výroční zprávě za rok 2018.“
Sinoskop tajně zorganizoval Kellnerův Home Credit. Na iRozhlas, 14.10.2019 ZDE.
Agentura C&B Reputation Management, se kterou Home Credit uzavřel letos v dubnu smlouvu, měla zlepšit česko-čínské vztahy. V zadání smlouvy bylo, že má vnést do veřejné debaty v Česku fakta o podnikání a životě v Číně a oslabit extrémy ve veřejné diskusi v Česku…
Z výkazů práce agentury podle Aktuálně vyplývá, že Home Credit například tajně zorganizoval vznik a činnost institutu nazvaného Sinoskop – Institut pro současnou Čínu. Podle obchodního rejstříku ho oficiálně letos v červnu založil sinolog Vít Vojta, který působí také jako tlumočník českých politiků v Číně včetně prezidenta Miloše Zemana.
…Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí kromě Číny v Česku, Rusku, Kazachstánu, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách. Většinovým vlastníkem je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, s podílem 91,12 procenta. Menší část (8,88 procenta) patří firmě EMMA OMEGA, kterou ovládá podnikatel Jiří Šmejc. PPF investuje do řady odvětví – od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.
Proč se o Sinoskop zajímala americká diplomacie? Na Aktuálně.cz, 14.10.2019 ZDE.
Související:
Úvěrová společnost Home Credit, spadající do skupiny PPF Petra Kellnera, se rozhodla odstoupit od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Uzavřela ji 30. září…
Vlnu nevole, kterou partnerství univerzity a společnosti vyvolalo, označil rektor Tomáš Zima za kritickou, ale korektní diskuzi. Je podle něj dobře, že se otevřelo „dlouho opomíjené téma“ financování vysokých šlo.
Vedení Univerzity Karlovy (UK) čelilo … vlně kritiky kvůli partnerství s firmou Home Credit. Stovky studentů a pracovníků univerzity vyzvaly rektorát, aby od smlouvy odstoupil a aby se věcí zabýval akademický senát.
Echo24.cz, 10.10.209 ZDE.
Související 16.12.2019
Vláda odvolala ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na sebe v posledním roce upozornil především varováním před výrobky čínských firem Huawei a ZTE.
Doporučujeme ZDE.
. . .