Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Ptákem roku 2018 se stal velmi ohrožený Sýček obecný

Ptákem roku 2018 se stal sýček obecný. Tato sova patří mezi velmi ohrožené druhy, v Česku jich žije pouze 100 až 300 párů. Česká ornitologická společnost (ČSO) udílí titul Pták roku pravidelně, dosud ornitologové volili ze zástupců rozšířených druhů. Vybráním sýčka chtějí upozornit na snižující se bohatost ptačích druhů v přírodě vlivem působení člověka.

Na počátku 20. století byl sýček nejhojnější sovou, dnes je naopak nejohroženější. Může za to hlavně intenzifikace zemědělství, která podle ornitologů vytvořila ze zdravého prostředí nehostinné místo, ve kterém se nedaří většině živočichů včetně sýčka. „Jeho dramatický úbytek přitom přímo souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sýčka lze vlastně považovat za ukazatel zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Proto si tento opeřenec rozhodně zaslouží naši pozornost,“ uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Sýčci původně hnízdili v dutinách stromů, později se začali stahovat k lidským sídlům a dnes hnízdí výhradně v budovách. O svá hnízda přicházejí při rekonstrukcích či zateplování. Vadí jim také úbytek luk a pastvin, na kterých loví potravu. Pokud se takové místo zastaví nebo nechá zarůst vysokou travou, sýček přijde o zdroj potravy.

Ornitologové upozorňují, že pro sýčky, ale i další ptáky a živočichy, jsou nebezpečné i pasti, které jim lidé přichystají neúmyslně. „Typickým příkladem jsou sudy s vodou nebo bazény, ve kterých se utopí bezpočet živočichů od čmeláků a včel až po ještěrky, veverky a ptáky. Téměř pětina sýčků nalezne smrt právě v nejrůznějších nádržích,“ uvedli ornitologové.

Odborníci se tato problémová místa snaží odstraňovat a nabádají lidi, aby si jich více všímali a sami na ně upozorňovali. „Ve spolupráci s farmáři zabezpečujeme vodní nádrže, pokládáme stojící roury nebo plánujeme polepit vybrané skleněné plochy, které se nacházejí v blízkosti hnízdících sýčků,“ uvedl koordinátor ochrany sýčků z ČSO Martin Šálek. Kromě toho ornitologové vyvěsili 70 budek pro sýčky, další hodlají přidat v předjaří.

Počet ptáků a ptačích druhů patří mezi významné ukazatele stavu přírody. Na jejich úbytek upozornila mimo jiné komplexní zpráva o stavu životního prostředí, kterou si každoročně nechává zpracovat ministerstvo životního prostředí. „Od roku 1982 početnost populací běžných druhů ptáků v ČR setrvale klesá, celkově se mezi lety 1982-2016 snížila o 5,4 procenta. Početnost populací lesních druhů ptáků poklesla o celkových 14,9 procenta, početnost populací ptáků zemědělské krajiny klesla o 33,5 procenta,“ konstatuje zpráva za rok 2016.

Zdroj: ČTK 5.2.2018, Ekolist ZDE


JAK POMOCI SÝČKOVI ale i jiným ptákům? Najdete ZDE .
Česká společnost ornitologická
http://www.birdlife.org/

Související příspěvky