Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

První betonový pomník radnice ANO – TOP 09 – ČSSD

V sloupku zaslaném redakci Újezdského zpravodaje jsem byl nucen s ohledem na nedostatek místa odkázat na pokračování na jiném místě, aby se čtenář mohl lépe seznamit s tím, co naši městskou část (MČ) trápí a v součané době značně ohrožuje ( odkaz redakce ÚZ nezveřejnila). Společným jmenovatelem je deklarovaný nezájem MČ vměšovat se do rozhodování tam, kde akci realizuje někdo jiný. Ať už MHMP nebo nejrůznější dodavatelé služeb. Z mého pohledu je to rezignace na základní funkci MČ, která právě je zastupovat zájmy svých občanů vůči těmto subjektům. Říci občanům, že to či ono dělá Veolia, Zavos, plynárna nebo MHMP se svými odborníky a tak to asi bude dobře,  je sice pohodlné, ale opravdu nebezpečné.

Nyní tedy k pokračování sloupku zastupitele v Újezdském Zpravodaji/září 2015, kde jsem se zmínil o šokující stavbě při vstupu do vybudované parkové úpravy podél cesty na nádraží z ulice Čankovské a Polepské.

Stavba se staví již několi měsíců. Domníval jsem se, že během úprav by mohlo dojít k řešní problému minulosti, kde na mnoha místech naší MČ stojí nez ladu a skladu roztroušené technické stavby. Komise životního prostředí Rady MČ Praha 21 se takovými místy  v letech 2012 – 2014 na můj podnět jako člena, systematicky zabývala. Dokonce se mi podařilo jeden takový objekt na pozemku parčíku v areálu rezidenční čtvrti IPB Real odstranit.

Dnes Komise životního prostředí o takových věcech podle zápisů nejedná, radnice odmítá požadavky opozičních zastupitelů o informace jako „obstrukční“ a „obtěžující“,  ovšem sama se o tyto věci nezajímá, nebo o nich dokonce nemá vůbec povědomí.

Podívejme se  na hranice majetku obce – jde o parcelu využívanou jako komunikace:

 

výpis z KN

Když už musíme stavět takové věci doprostřed komunikací, proč ne pod zem? Či proč se neumístila stavba stranou? U hranic pozemku se zdá, že by to bylo možné a stavba nemusela stát přímo ve výhledu občanů, mířících ulicí Polepskou parčíkem do lesa přes nový mostek, vybudovaný ve spolupráci s okrašlovacím spolkem a Lesy ČR.

Co říká územní plán?

 

 

V ostatních částech Prahy není praxe podobného umísťování staveb běžná.  Ve středu Prahy by si nikdo na veřejných prostorech takto vypadající a takto umístěnou konstrukci vůbec nedovolil. Přímo ve vstupu na cestu do parčíku, vybudovaného z magistrátního grantu, bez vědomí občanů, magistrátu, i okrašlovacího spolku. Ne že by jinde technická infrastuktura neexistovala, ale umisťuje se s ohledem na veřejný zájem. Technologické stavby se zapouštějí pod zem, umisťují stranou, nebo do okolních budov, zkrátka dbá se na jejich pohledovou funkci tak, aby veřejná prostranství vedla občany k zájmu a lásce k životnímu prostředí.

O tom, jak jsou na nejrůznějších místech MČ Praha 21 umístěny podobné „věci“, pro jejichž bezmyšlenkovité umístění jsou zvláště oblíbené veřejné parčíky, by stálo za to rozvést v samostaném článku. Každopádně má naše MČ velký prostor pro zlepšování a málo prostoru pro zacházení s veřejnou zelení, jako by to bylo nechtěné území nikoho.

Konstrukce, která nyní vznikla pod vedením radnice ANO – TOP 09 – ČSSD, je však vrchol všeho, co jsem zatím viděl a přisuzoval neblahé minulosti, kdy tzv. „vše patřilo všem“ , tj. prakticky „nic nikomu“ .

Nová stavba je v místě, kde v r. 2011 – 2012 vzniknul nový park z grantu MHMP a současně včelaři z grantu MČ Praha 21 začali opravovat svůj areál. Podle jejich grantu, podaného MČ Praha 21 v roce 2012, zahájili práce na vytvoření naučného environmentálního areálu pro exkurze žáků školy, která mé ve vzdělávacím programu díky své poloze ekologické zaměření a další propagaci chovu včel. V místě zatáčky, kde nyní nově stojí objekt, ze kterého vychází zápach kanalizace, mělo být tuším místo na parkování, používané při údržbě areálu a včelstev.

Za nově vybudovanou věc, viz foto výše, včelaři jistě poděkují dnešnímu starostovi panu Růžičkovi (ANO). Sám říká, že má rád přírodu a včely. Zatím se mi však jeho kroky jeví zcela opačně. Je to další starosta, který místo toho, aby naplnil naděje masivní „reklamy“ své mateřské strany na jasné zítřky (dříve tak fungovala ODS, nyní ANO) a na odstraňování starých chyb a zátěží systematicky pracoval, přináší naopak zatěže nové a horší. Andrea Vlásenková se svou ODS, ve snaze zlepšit starou nevhodnou kanalizaci s drobným přepadem do rezervace ( nekolaudovaná trubka o průměru 20 cm), přepad nakonec naopak stonásobně zvětšili a učinili z původního amatérského řešení ala „akce Z“ na mnoho desetiletí neodstranitelný vážný problém. A to jen proto, aby se vyhnuli standardnímu připomínkovacímu stavebnímu řízení a korektnímu posouzení stavby veřejností. Snad aby investorovi do investic náhodu nikdo „nekecal“. Že bylo pak součástí onoho záměrně potemnělého prostoru i zmizení 50 milionů korun odesláním na podsunutý falešný účet, a to tak, že se MČ Praha 21 dostala na okamžik i do zpráv ČT 1,  je jen další smutnou stránkou reality. Právě na tuto neblahou minulost nyní svou uzavřeností a prosazováním silou, bez ohledu na veřejnost, zastupitelskou a občanskou opozici, navazuje ANO.

Na vstupu do uvedeného parčíku tedy bude místo ekologického koutku včelařů a udržované zeleně od letoška smrad, jako v případě výtoků kanalizace nedaleko Hodkovské. Zde si může pan starosta Růžička poprvé úspěšně podat ruce s paní Vlásenkovou. Jistě k velké radosti občanů. V Hodkovské, kde řešení kanalizace kritizuji již dávno, mi jeden z občanů sdělil, že ač byl kdysi patriot a sponzor obce, chystá se nyní kvůli zápachu vystěhovat. Smutný konec občanské angažovanosti. Hodkovskou, a nutnost problém již nezvětšovat, odmítlo vzít nové vedení MČ Praha 21 vážně a donutilo občany slibem rychlé výstavby  (která se ovšem nakonec stejně nekonala) souhlasit i se zvýšenými přepady kanalizace do lesa vlivem řešení z dob ODS.

Nyní se děje totéž u vstupu do parčíku v Polepské. Místo drobné technologické stavby z minulosti, kde situace čekala na nápravu při vhodné příležitosti, vznikla naopak ještě horší nevzhledná stavba s výdechy z kanalizace. Takto probíhá zhodnocení lokality v režii nové radnice.

Smutné je, že když jsem se na situaci ptal již v průběhu stavby, ani radní pro životní prostředí paní Karla J. Čechová ( TOP 09) si nedokázala najít čas se se situací seznámit. Na zastupitelstvu při interpelacích, o mnoho týdnů později, mi pak starosta sdělil, že o stavbě ve styku ulic Polepská a Čankovská nic neví a pokud budu mít zájem, může se tam jít podívat. Takto tedy dnes obec hájí zájmy občanů. Naprosto nemá přehled o tom, co se děje? Nebo před námi záměry investorů záměrně tají? Je toto důvodem nominace pana Růžičky na post v dozorčí radě státní firmy Kolektory Praha? Vedoucí Odboru majetku a investic MČ Praha 21 ( OMI), Ing. Josef Roušal, nám k témuž na zastupitelstvu sdělil, že OMI obec a její občany nezastupuje a ani na to nemá oprávnění. Kdo nás tedy v řízeních, týkajích se veřejného majetku obce, zastupuje?

Jaká další zhoršení životního prostředí na obyvatele připravují nejrůznější provozovatelé sítí, kteří na našich poplatcích vydělávají stejně jako na Praze 1, u nás se však chovají tak, jako na staveništi. Snahu ušetřit náklady a nezajímat se o typ, vzhled, umístění a účelnost stavby, která spoluvytváří veřejný prostor, s ohledem na snížení nakladovosti z hlediska provozovatele chápu, z hlediska obce, která si  cokoli nechá líbit, a nemá ani ambice se o tom, co se občanům děje „pod nosem“ bavit, je mi to však nepochopitelné.

Takto si lidé veřejnou správu, která se stará o naše okolí, opravdu nepředstavují. A to ani když jim do očí místo odpovědi na jejich otázky a problémy pouze opakuje: ANO, bude líp.

——

Shrnutí sitace kolem stavby na rohu ulic Polepská a Čankovská:

  • Dříve:

–           staré těleso „elektrobudky“ na okraji parčíku

–           Komise životního prostředí čekala na okamžk, kdy se bude „elektrobudka“ renovovat, aby iniciovala zlepšení vzhledu a zakomponování do nově upraveného prostoru.

–           v okolí nic nesmrdělo

  • Nyní:

–         v roce 2015 vznikla rozsáhlá novostavba mnohonásobně větší, zatarasila vstup do parčíku i okolní cestu. S ohledem na nebezpečnost umístění v komunikaci a zatáčce musel být přidán výstražný nátěr. Jak to bude vypadat v zimě, až se nebezpečná věc ztratí pod sněhem? Kdo ponese vůči řidičům odpovědnost za škody?

–          nebude snadné dnes s touto situací něco dělat, připomínky občanů po okamžiku, kdy se na jaře  odstranil plot, odhalující stavbu, težko v dohledné době něco změní. Jak to, že o stavbě nebyly informovány oprávněné osoby – sousedé nebo okrašlovací spolek, mající nárok na základě zákona o ochraně přírody a krajiny na účast?

–          investice občanů brigádníků, spolků, grantu MČ (včelaři)  i MHMP (obnova cesty k nádraží) jsou částečně zmařeny a perspektivní území vhodné pro rekreaaci (i dle Územního plánu) je proměněno v brown-field.

–          otevřené promíchávání kanalizace pod krytem s odvětrávacími otvory šíří do okolí smrad.

Starosta Růžička, sám bydlící v ulici Lišické, se kdysi zmínil, že občanům, bydlícím blíž u lesa, „závidí“ jejich lokalitu. Je toto jeho první nesmělý a poněkud nešťastný krok k tomu, aby už závidět nemusel? Co nás v Praze 21 ještě čeká? Ví to vůbec někdo?
Ing. Michael Hartman
zastupitel za Otevřený Újezd

 

Související příspěvky